Bieżnik jako elegancki element dekoracyjny stołu

Bieżnik to nie tylko praktyczny element wyposażenia stołu, ale także niezwykle efektowna dekoracja, która doda uroku każdemu wnętrzu. Umiejętnie dobrany bieżnik może wprowadzić do Twojego domu odrobinę elegancji, ciepła i przytulności. Warto więc poznać tajniki jego doboru oraz sposoby aranżacji, aby cieszyć się pięknie nakrytym stołem zgodnym z najnowszymi trendami.

Rodzaje bieżników

Współcześnie na rynku dostępne są różne rodzaje bieżników, dzięki czemu każdy może dopasować taki model, który najlepiej będzie komponował się z jego wnętrzem. Warto skupić się na materiale, z jakiego zostały wykonane oraz na ich kolorystyce, wymiarach i wzorach.

Bieżniki wykonane z tkanin naturalnych takich jak len czy bawełna, są niezwykle chętnie wybierane ze względu na ich uniwersalność i łatwość utrzymania w czystości. Tkaniny te są przyjazne dla środowiska oraz zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dostępne są zarówno w wersji gładkiej, jak i zdobionej różnorodnymi wzorami, co pozwala na stworzenie aranżacji na każdą okazję.

Innym popularnym materiałem jest również plamoodporny poliester, który cechuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na zabrudzenia. Bieżniki wykonane z tego materiału są z reguły prostsze w utrzymaniu, co może być istotnym atutem dla osób, które nie mają czasu na częste pranie i prasowanie.

Kolorystyka i wzornictwo

Aby efekt dekoracyjny bieżnika był jak najbardziej zadowalający, warto zwrócić szczególną uwagę na jego kolorystykę oraz wzory. Wybierając bieżnik do swojego wnętrza, należy pamiętać o tym, aby jego barwy harmonizowały z pozostałymi elementami wystroju.

Jeśli Twoja jadalnia utrzymana jest w stonowanej kolorystyce, warto postawić na bieżnik w intensywnym odcieniu lub z ciekawym wzorem, który doda całej aranżacji charakteru. Natomiast w przypadku bogato zdobionych wnętrz dobrze sprawdzi się bieżnik w jednolitym kolorze lub dyskretnym wzorze, który nie będzie stanowił konkurencji dla reszty dekoracji.

Aranżacja stołu z bieżnikiem

Aby w pełni wykorzystać dekoracyjne możliwości bieżnika, warto zwrócić uwagę na sposób jego aranżacji na stole. Bieżnik można układać na kilka sposobów w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć oraz okazji, na którą dekorujemy stół.
W klasycznej aranżacji bieżnik rozłożony jest wzdłuż środka stołu, tworząc swoistą oś, wokół której komponowane są pozostałe elementy nakrycia. Taki sposób ułożenia sprawdzi się zarówno na eleganckich kolacjach, jak i przy codziennym nakryciu stołu.

Alternatywnym rozwiązaniem jest układanie kilku bieżników krzyżujących się w centrum stołu. Taki sposób dekoracji sprawdzi się szczególnie w przypadku większych spotkań towarzyskich, gdy goście będą korzystać z kilku stron stołu. Warto wówczas postawić na bieżniki o różnych wzorach i kolorach, które kontrastują ze sobą. Bieżniki można również stosować jako podkładki pod talerze lub szklanki, tworząc ładną kompozycję z innymi elementami stołu. Ważne jest jednak, aby zachować umiar i nie przesadzać z ilością wzorów czy kolorów, które mogą przytłoczyć całą aranżację.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło