Jak dobrać optymalną długość firan?

Dobór odpowiedniej długości firan może wydawać się trudnym zadaniem, jednak dzięki kilku prostym wskazówkom i zasadom można osiągnąć wymarzony efekt zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. W artykule przedstawiamy porady, które pomogą Ci w wyborze optymalnej długości firan, uwzględniając różne rodzaje dekoracji oraz sposób ich montażu.

Jaka powinna być długość firan? 

Długość firan zależy od rodzaju dekoracji, do jakiej mają być stosowane. Można wyróżnić trzy główne opcje: firany sięgające do parapetu, tuż poniżej linii parapetu lub do podłogi. Warto zwrócić uwagę na sposób mierzenia wysokości firan i zasłon – mierzy się je od miejsca mocowania na karniszu haczyków lub żabek, czyli od wysokości, na której będzie wisieć firana. W przypadku firan szytych na wymiar na przelotkach mierzy się wysokość od górnej krawędzi przelotki lub po prostu od górnej krawędzi karnisza. Z kolei w przypadku firan uszytych na taśmach długość mierzy się zawsze od górnej krawędzi taśmy.

Czym się kierować, określając długość firan? 

W przypadku firan sięgających do podłogi warto zostawić 2 cm luzu ponad podłogą, co ułatwi zachowanie tkaniny w czystości. Jeśli chodzi o firany wycinane w łuk, zawsze podaje się wysokość firany w najdłuższym miejscu, czyli zazwyczaj z boku. W przypadku lambrekinów najczęściej podawane są wymiary lambrekinu po umarszczeniu, czyli równoznaczne z szerokością, jaką będzie miała dekoracja po powieszeniu.

Oto najważniejsze zasady przy dobieraniu odpowiedniej długości zasłon i firan, które warto wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Jeśli chcesz, żeby firany sięgały do okolic parapetu, masz dwie możliwości - najlepiej wyglądają te, które kończą się 15 cm nad parapetem albo 10 cm poniżej niego. Jeśli firany i zasłony mają sięgać do podłogi, również masz dwie opcje - tradycyjną, czyli zakończenie materiału 2 cm nad ziemią i elegancką, w której zasłony opadają na podłogę, wówczas dodaj 5 cm do długości materiału.

Jak mierzyć szerokość firan? 

Ogólnie przyjmuje się, że szerokość zasłon i firan musi być odpowiednio dobrana do powierzchni okna, w praktyce powinna stanowić 1,5 szerokości okna, by swobodnie się układać. Jeśli chcesz osiągnąć efekt marszczenia, pomnóż szerokość karnisza razy dwa. Jeśli ma się fałdować, pomnóż ją razy 3. Mając na uwadze te wskazówki, możesz z łatwością dobrać optymalną długość firan, która będzie pasować zarówno do wystroju wnętrza, jak i spełniać swoje praktyczne funkcje. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło